Jdete na procházku a váš pes se zasekne na trávě a vesele se pase jako králík. A vám vrtá v hlavě proč?
Někdy to nemusí znamenat nic závažného, ale někdy je to signál o tom, že pejskovi něco chybí, nebo je nemocný.
Jak to rozpoznat?
Nevyvážená strava
Pokud pejskovi něco chybí ve stravě, vědí, že mají hledat vitamíny a minerály jinde – jí venku trávu, aby si obohatili jídelníček. Pak trávu jedí pravidelně, nezvracejí po ní. Zde je potřeba přemýšlet nad složením jídelníčku – čím psa krmíte? Má skutečně dostatek vitamínů, minerálů a vlákniny? Je jeho strava v pořádku?
Pozn. psi mají rádi trávu a vždy jí budou v minimálním množství jíst. Ale složení jídelníčku nepodceňujte.
Zdravotní potíže
Pejska bolí žaludek a tak žere trávu. Pokud pes dlouhá stébla rychle hltá, snaží se vyvolat zvracení, aby se zbavil toho, co má v žaludku.
Pokud po vyzvracení se pes chová naprosto v normálu – aktivní, běhá, nespí, nemá teplotu, žere, není potřeba se znepokojovat. Je to jako u lidí – něco mu nesedlo.
Pozor – veterináře ale vyhledejte pokud pes žere velké množství trávy, hltá ji, snaží se zvracet ale nedaří se mu vyzvrátit obsah žaludku.
Nemůže mu tráva ublížit?
Pojídání trávy pro pejska není zdravotním rizikem. Pejskové instiktivně vědí, kterou trávu vybrat a které se obloukem vyhnout. Nemusíte tedy ze zahrady vytrhávat jedovaté rostliny, abyste pejska zachránili. Ale vyhněte se chemickému hnojení trávníku.
Infekce z trávy
Občas se stane, že pes sežere trávu, která byla infekční od jiného psa. To se může nakazit, ale těchto případů je velmi málo. Ale nedá se tomu zabránit a nepoznáte to. Takže žádnou paniku.
Přirozenost
Ano, jak jsme psali výše, tak psi budou vždy jíst trávu. Je to pro ně š’tavnaté.
Pozor na chemicky ošetřený trávník nebo nově pohnojené pole s obilím. Tyto chemické látky pejskům nepomohou a hodně jim ublíží.
První pomoc
Doporučujeme mít doma vždy připravenou „Juwel-Vital“ – bylinou antibiotickou pastu, která pomůže v potížích při zvracení a nebo i průjmu.